1. ZAKRES CZYNNOŚCI:
- złożenie dokumentów do zawarcia związku małżeńskiego przed Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego
- wydanie zaświadczenia do ślubu wyznaniowego ze skutkami cywilnymi.
2. WYMAGANE DOKUMENTY DO ZAŁATWIENIA SPRAWY:
1. Osoby zamierzające zawrzeć małżeństwo osobiście przedstawiają dokumenty tożsamości (dowód osobisty lub paszport) oraz składają pisemne zapewnienie, że nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa zwane zapewnieniem (przygotowywane na miejscu przez urzędnika).
2. W przypadku, gdy jedną z osób jest cudzoziemiec:
- odpis skrócony aktu urodzenia, a także, jeżeli pozostawał uprzednio w związku małżeńskim
- odpis aktu małżeństwa z adnotacją o jego ustaniu, unieważnieniu albo stwierdzeniu jego nieistnienia, albo odpis aktu małżeństwa z dokumentem potwierdzającym jego ustanie lub unieważnienie albo dokumentem potwierdzającym stwierdzenie nieistnienia małżeństwa,
- dokument stwierdzający, że zgodnie z właściwym prawem może zawrzeć małżeństwo. Jeśli otrzymanie tego dokumentu napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, cudzoziemiec zwraca się do sądu rejonowego o wydanie postanowienia zwalniającego go od złożenia tego dokumentu. Wszystkie dokumenty zagraniczne muszą być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego. W przypadku cudzoziemca, który nie posługuje się językiem polskim wymagana jest obecność tłumacza przy składaniu zapewnienia. Wybór tłumacza oraz pokrycie kosztów jego wizyty w USC należą do nupturientów.
3. ZŁOŻENIE WNIOSKU DROGĄ ELEKTRONICZNĄ:
Brak możliwości złożenia wniosku drogą elektroniczną.
4. OPŁATY:
1. Za sporządzenie aktu małżeństwa - 84 zł,
2. Za wydanie zezwolenia na zawarcie małżeństwa przed upływem miesięcznego okresu oczekiwania na ślub - 39 zł.
Opłatę skarbową można uiścić: w kasie Urzędu Miejskiego w godz. 8.00-14.00 lub na konto:
BANK SPÓŁDZIELCZY W GOLENIOWIE ODDZIAŁ ŁOBEZ
NR: 89937510382600483520000010
NR SWIFT BWCPLPP PL 89937510382600483520000010
5. MIEJSCE ZŁOŻENIA DOKUMENTÓW:
Urząd Stanu Cywilnego 73-150 Łobez, ul. Niepodległości 13 w godzinach przyjęć interesantów od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30.
6. OSOBY DO KONTAKTU.
Magdalena Kowalec (Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego), pok. 30, tel. (91) 397 46 78, usc@lobez.pl.
7. SPOSÓB I TERMIN ZAŁATWIENIA:
Formalności związane ze zgłoszeniem zamiaru zawarcia małżeństwa, odebranie zapewnień o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa załatwiane są od ręki pod warunkiem, że akty stanu cywilnego sporządzone poza Urzędem Stanu Cywilnego w Łobzie są wprowadzone do Systemu Rejestrów Państwowych. W przypadku ich braku wymagana jest druga wizyta w USC po 10 dniach roboczych (ustawowy termin dla innych USC do uzupełnienia Systemu o wymagane akty). Ustalenie terminu ślubu cywilnego lub wydanie zaświadczenia w dniu podpisania dokumentów. Zaświadczenie do ślubu konkordatowego ważne jest 6 miesięcy od dnia wydania.
8. TRYB ODWOŁAWCZY:
Kierownik USC odmawia przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński jeśli stwierdzi, że w świetle prawa polskiego istnieją okoliczności wyłączające zawarcie zamierzonego małżeństwa powiadamiając na piśmie zainteresowanych o przyczynach odmowy. Osoba zainteresowana może w terminie 14 dni od daty doręczenia jej pisma Kierownika USC wystąpić do Sądu Rejonowego w Łobzie o rozstrzygnięcie czy okoliczności przedstawione przez Kierownika USC uzasadniają odmowę dokonania czynności.
9. PODSTAWA PRAWNA:
- Prawo o aktach stanu cywilnego – ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. (Dz.U z 2018 poz. 2224 z późn. zm.),
· Kodeks rodzinny i opiekuńczy - ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. (Dz.U. z 2017 poz.682 z późn. zm.)
- opłata skarbowa - ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. (Dz. U. z 2018 r. poz. 1044 z późn. zm.).
10. UWAGI:
- Rezerwację terminu ślubu cywilnego można dokonać najwcześniej na 6 miesięcy przed planowanym terminem ślubu, - nie mogą zawrzeć małżeństwa osoby niemające ukończonych 18 lat, ubezwłasnowolnione całkowicie, dotknięte chorobą psychiczną, spokrewnione lub spowinowacone w linii prostej oraz pozostające w innym związku małżeńskim,
- Zaświadczenie do ślubu konkordatowego można uzyskać w dowolnie wybranym USC w Polsce, - dokumenty do ślubu cywilnego można złożyć najwcześniej na 6 miesięcy, a najpóźniej na miesiąc przed planowanym terminem ślubu, - małżeństwo cywilne nie może być zawarte przed upływem miesiąca od dnia złożenia dokumentów. Z ważnych względów Kierownik USC może wydać zezwolenie na skrócenie miesięcznego terminu po złożeniu przez zainteresowanych uzasadnionego wniosku (np. zagrożenie życia, choroba, ciąża),
- Posiadacz dowodu osobistego ma obowiązek wymienić ten dokument niezwłocznie, jeżeli w wyniku zawarcia związku małżeńskiego zmienione zostało jego nazwisko. Niedopełnienie obowiązku wymiany skutkuje unieważnieniem dowodu osobistego z urzędu po upływie 4 miesięcy od dnia sporządzenia aktu małżeństwa stwierdzającego zmianę nazwiska, a w przypadku małżeństwa zawartego przed konsulem lub organem zagranicznym od dnia doręczenia odpisu aktu małżeństwa,
- Posiadacz paszportu ma obowiązek wymienić ten dokument w terminie 60 dni od dnia sporządzenia aktu małżeństwa stwierdzającego zmianę nazwiska, a w przypadku małżeństwa zawartego przed konsulem lub organem zagranicznym – od dnia doręczenia odpisu aktu małżeństwa.
Związek małżeński można zawrzeć poza siedzibą USC jeżeli:
a) przyszli małżonkowie złożą wniosek w tej sprawie,
b) miejsce wybrane przez przyszłych małżonków znajduje się w granicach administracyjnych miasta Koszalina,
c) miejsce zawarcia małżeństwa zapewnia zachowanie uroczystej formy oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński.